Eurovision

Casinon»Bettingsidor och odds»Eurovision || Uppdaterad: 08/01/2024

Eurovision odds är ett populärt sätt att sätta spänning på musiktävlingen som samlar miljontals tittare runt om i Europa varje år. Dessa odds representerar sannolikheten att en viss artist eller låt vinner tävlingen och är baserade på olika faktorer, såsom tidigare framgångar, popularitet och recensioner från experter och fans.

Eurovision 2023 betting odds Jämför bettingsidor med Eurovision odds Favorttippade inför Eurovision Hur fungerar odds och betting på Eurovision Song Contest? Odds bonus för Eurovision betting Historien bakom Eurovision Song Contest Icon Arrow Left Icon Arrow Right
Eurovision odds 2023 online

Vinnaren av Eurovision 2023 är bekräftad – Grattis Sverige och Loreen!

Odds för Eurovision Song Contest uppdateras regelbundet och ger dig en möjlighet att göra en insats på din favorit artist eller låt, samtidigt som du kan njuta av musiken och tävlingen. Vem som helst kan delta i Eurovision odds, vilket gör det till ett spännande och tillgängligt sätt att följa och investera i musiktävlingen.

Nedan följer Eurovisions odds från alla oddsleverantörer tillgängliga hos svenska spelbolag (totalt 4 st) med oddspel på årets Eurovision Song Contest. Längre ned på sidan kan du jämföra online casinon eller hitta nya casinon att testa med online betting utifrån deras oddleverantörer och välja bäst Eurovision bettingsida för dig.

Se Eurovision semifinal 1 odds och Eurovision semifinal 2 odds för betting på de tidigare tävlingarna.

Fakta om årets Eurovision Song Contest:

  • 📅 Datum: 9 maj (Semifinal 1), 11 maj (Semifinal 2), 13 maj (final)
  • ⏰ Tid: 20:00
  • 🎤 Programledare: Julia Sanina, Graham Norton, Hannah Waddingham and Alesha Dixon
  • 📺 Kanal: SVT och SVT Play
  • 📍 Plats: England, Liverpool
  • 🏆 Förra årets vinnare: Ukraina (Kalush Orchestra, ”Stefania”)
  • 🎧 Svenska kommentatorer: Inte bekräftat
  • 🚩 Sveriges startnummer: 11, Semifinal 1

Eurovision 2023 betting odds

Odds från KambiOdds från BetssonOdds från Bet365Odds från Bwin
Sverige (Loreen - Tattoo)1.531.521.451.50
Finland (Käärijä - Cha Cha Cha)3.003.104.003.85
Ukraina - Tvorchi , Heart of Steal 15.0014.0013.0015.00
Israel (Noa Kirel - Unicorn)18.0025.0019.0017.00
Norge (Alessandra - Queen of Kings(21.0030.0041.0026.00
Frankrike (La Zarra - Évidemment)34.0035.0034.0041.00
Spanien (Blanca Paloma - Eaea)34.0035.0034.0041.00
Italien (Marco Mengoni - Due vite)51.00100.00126.0051.00
Armenien (Brunette - Future Lover)101.00200.00251.00101.00
Belgien (Gustaph - Because of You)101.00150.00151.0051.00
Storbritannien (Mae Muller - I Write a Song)101.00150.00151.0067.00
Kroatien (Let 3 - Mama ŠČ!)126.00100.00251.00101.00
Österrike (Teya & Salena - Who The Hell Is Edgar?)126.00125.00126.0051.00
Australien (Voyager - Promise) 151.00200.00251.00101.00
Schweiz (Remo Forrer - Watergun)151.00350.00501.00101.00
Slovenien (Joker Out - Carpe Diem)151.00350.001001.00101.00
Tjeckien (Vesna - My Sister's Crown)151.00150.00251.00101.00
Cypern (Andrew Lambrou - Break a Broken Heart)251.00250.001001.00201.00
Moldavien (Pasha Parfeny - Soarele și Luna)251.00350.001001.00101.00
Polen (Blanka - Solo)251.00350.001001.00101.00
Tyskland (Lord Of The Lost - Blood & Glitter)251.00250.001001.00201.00
Estland (Alika - Bridges)301.00300.001001.00201.00
Litauen (Monika Linkytė - Stay)301.00350.001001.00201.00
Serbien (Luke Black - Samo mi se spava)301.00350.001001.00301.00
Albanien (Albina & Familja Kelmendi - Duje)
501.00500.001001.00301.00
Portugal (Mimicat - Ai Coração)501.00350.001001.00301.00

Vänligen observera att oddsen kan ändras dagligen och att ovanstående siffror inte alltid är 100% korrekta. Vi rekommenderar att du alltid kontrollerar de senaste oddsen på vald bettingsida innan du gör några satsningar.

Jämför bettingsidor med Eurovision odds

Kambi bettingsidor med Eurovision odds

star-filled
4
Välj din välkomstbonus Support 24/7 Casino med Swish
100% upp till 1500 kr
+ 30 Free Spins
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Min. 1,80 odds. Erbjudandet gäller fr.o.m. 05.12.23. Regler & villkor här. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt Regler & Villkor gäller
star-filled
4
Bonus utan omsättningskrav Casino med Swish Varierat spelutbud
200 Free Spins
18+ – Min. insättning 200 kr – Omsättningskrav= 1x – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller
star-filled
4.4
2000+ spel Ger ut pengar till välgörenhet Varierat spelutbud
99 Free Spins
Utan omsättningskrav
18+ – Minsta insättning 100 kr – Omsättningskrav= x0 – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller
Coolast
star-filled
4.7
Generös välkomstbonus Brett spelutbud Krångelfri registrering
100% upp till 4000 kr
+ 100 Free Spins
18+ – Gäller nya spelare – Min. insättning 100 kr – Omsättningskrav= 20x & giltiga i 60 dagar –Ev. vinster är riktiga pengar – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.seSpelpaus.seRegler & Villkor gäller
star-filled
4.3
Direkta uttag Betting och casino Casino uran registrering
100% upp till 1000 kr
18+ – Min. insättning 100 kr – Omsättningskrav= 20x – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller
star-filled
4
Odds & Casino Över 1500 speltitlar Bonus till nya spelare
500 kr bonus
+ 100 Free Spins
18+ – Minsta insättning 100 kr – Omsättningskrav= x35 – Endast nya spelare, bara en gång per hushåll / IP – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller

Betsson bettingsidor med Eurovision odds

star-filled
4
Odds & Casino Över 1500 speltitlar Bonus till nya spelare
500 kr bonus
+ 100 Free Spins
18+ – Minsta insättning 100 kr – Omsättningskrav= x35 – Endast nya spelare, bara en gång per hushåll / IP – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller
star-filled
4.6
Dagliga jackpottar Generös välkomstbonus Stort spelutbud
100% Bonus
+ 100 Free Spins
18+ – Min. insättning 100 kr – Maxbonus 500 kr - Omsättningskrav= 60x (insättningsbonus), 35x (free spins), inom 60 dagar - Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller
star-filled
4.2
Fokus på skandinavien Insättningsbonus och free spins Stort spelutbud
100% bonus
+ Free Spins
18+ – Min. insättning 100 kr – Omsättningskrav= x35 casino, 6x sport (1,80 min odds) – Bonusen är giltig i 60 dagar – Endast nya spelare, bara en gång per hushåll/IP – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.seSpelpaus.seRegler & Villkor gäller

Bet365 Eurovision odds

star-filled
4.1
Brett spelutbud Support 24/7 Flera betalningsmöjligheter
Störst inom betting
18+ – Min. insättning 50 kr – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller

Bwin Eurovision odds

star-filled
4.1
Bra odds Olika betalningsalternativ Gratis casinoapp
Casino & Odds
18+ – Min. insättning 100 kr – Omsättningskrav= x0 – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.seSpelpaus.seRegler & Villkor gäller
Tre favorittippade artister för Eurovision 2023

Favorttippade inför Eurovision

En klar favorit att vinna årets Eurovision är Sverige. Efter sin vinst 2012 med låten Euphoria har Loreen blivit en älskad artist lander över och internationellt. Årets bidrag håller en lika hög nivå som sist och det har lyckats imponera Eurovision-fans världen över. Låten Tattoo fick snabbt miljontals visningar när Eurovision la upp uppträdandet på sin YouTube-kanal.

Grannländerna Finland och Norge har även starka och unika bidrag i år. Kollar vi på oddsen på svenska bettingsidor ser det även ut som att Ukraina har chansen att ta hem priset det andra året i raken. Deras live uppträdanden kan såklart påverka både folkets och juryns åsikter gällande vem som kommer att vinna Eurovision 2023.

De fem länderna i topp just nu:

  1. Sverige – Loreen, ”Tattoo”
  2. Finland – Käärijä, ”Cha Cha Cha”
  3. Ukraina – Tvorchi, ”Heart Of Steal”
  4. Israel – Noa Kirel – ”Unicorn”
  5. Norge – Alessandra, ”Queen Of Kings”
Betting på Eurovision odds 2023

Hur fungerar odds och betting på Eurovision Song Contest?

Betting på Eurovision är väldigt lik betting på Melodifestivalen. Skillnaden är antalet deltagare samt bettingobjekt. Du kommer även hitta fler spelbolag som erbjuder odds för Eurovision än för Melodifestivalen.

För att betta på Eurovision, behöver du först hitta en pålitlig och licensierad spelsida som erbjuder oddsspel på Eurovision Song Contest. Du kan enkelt hitta en sådan genom vår lista ovan , alla casino med svensk spellicens och är testade av våra experter.

När du har valt en webbplats, behöver du skapa ett konto och göra en insättning med hjälp av en betalningsmetod som accepteras av bettingsidan. Därefter kan du söka efter Eurovision odds och välja din favoritartist eller låt som du vill satsa på. Välj oddsen du vill spela på och ange den summa du vill satsa.

Kontrollera dina satsningar noggrant och bekräfta dem innan du slutför ditt spel. Om din valda artist eller låt vinner Eurovision Song Contest, vinner du ditt spel och kan ta ut dina vinster.

Vad du kan satsa på

Det finns vanligtvis ett brett utbud av olika odds och satsningsmöjligheter tillgängliga för Eurovision Song Contest. Här nedan kan du se de vanligaste:

Vinnare

Det vanligaste sättet att satsa på Eurovision är att försöka förutsäga vilken låt som kommer att vinna tävlingen.

  • Finns hos alla bettingsidor med Eurovision odds.

Topp 10

Du kan satsa på att en viss låt kommer att placera sig högt upp på resultatlistan, till exempel att en låt kommer att hamna bland de tre bästa.

  • Tillgängligt på Kambi-sidor och Betsson.

Bäst placerade av Big 5

Vilket land av de så kallade ”Big 5” som kommer att få flest poäng (Spanien, Italien, Frankrike, Storbirtannien eller Tyskland).

  • Tillgängligt på Betsson.

Head-to-head

Du kan också satsa på vilken låt som kommer att få högre poäng än en annan specifik låt (exempelvis Sverige vs Finland).

  • Erbjuds hos alla bettingsidor med Kambi.

Bäst slutplacering – Nordiska länderna

Satsa på vilket nordisk land som kommer först (Sverige, Norge, Danmark, Finland eller Island).

  • Alternativ hos sidor med Kambi som oddsleverantör och Betsson.

Bäst slutplacering – Balkan

Satsa på vilket balkan land som kommer först (Serbie, Kroatien, Slovenien, Grekland, Albanien eller Rumänien).

  • Alternativ på Betsson casinon.

Odds bonus för Eurovision betting

När du bettar på Eurovision kan du göra det med hjälp av en bonus utan omsättningskrav. Många spelbolag med betting erbjuder en välkomstbonus till nya spelare, oftast i form av ett gratisspel eller matchningsbonus. Du kan med andra ord få bonuspengar i samband med din insättning som kan användas för insatser på ditt favorit bidrag.

Innan du accepterar en bonus är det dock viktigt att du läser igenom regler och villkor för erbjudandet. I många fall kräver casinon att du omsätter beloppet innan uttag, samt att du inte går över vissa odds när du lägger insatser med bonus.

Bettingsidor med bonus för Eurovision odds

  • Expekt – gratisspel upp till 1500 kr (minst 1.80 i odds)
  • Mr Green – Freebet upp till 500 kr (pengar tillbaka vid förlust)
  • SpeedyBet – 100% upp till 1000 kr (20x omsättning, minst 1.50 i odds)
  • NordicBet, Betsson, Betsafe – 100% upp till 500 kr (6x omsättning, minst 1.80 i odds)
  • Unibet – 100 kr gratisspel (utan omsättningskrav)
  • LeoVegas – 100 kr gratisspel (utan omsättningskrav)
  • ComeOn – 200% upp till 1000 kr (8x omsättning, minst 1.80 i odds)
  • Hajper – 100% upp till 1000 kr (omsättning är insättning + bonus x6, minst 1.80 i odds och 100 kr insats)

Historien bakom Eurovision Song Contest

Eurovision Song Contest har en rik historia som sträcker sig över 65 år. Tävlingen startade 1956 i Lugano, Schweiz, och syftade till att främja samarbete och förståelse mellan europeiska länder genom musik. Under åren har tävlingen utvecklats till en spektakulär TV-produktion som samlar tittare från hela världen. Eurovision har också gett oss många klassiska låtar och artister som har blivit en del av den europeiska musikhistorien. Med över 50 deltagande länder och hundratals miljoner tittare är Eurovision Song Contest en av de mest populära och välkända musiktävlingarna i världen.

Vem vann Eurovision tidigare år? – se 10 år tillbaka

ÅrLandSångare/GruppLåt
2022UkrainaKalush OrchestraStefania
2021ItalienMåneskinZitti e buoni
2020Ingen tävling pågrund av Corona
2019NederländernaDuncan LaurenceArcade
2018IsraelNetta BarzilaiToy
2017PortugalSalvador SobralAmar pelos dois
2016UkrainaJamala1944
2015SverigeMåns ZelmerlöwHeroes
2014ÖsterrikeConchita WurstRise Like a Phoenix
2013DanmarkEmmelie de ForestOnly Teardrops
2012SverigeLoreenEuphoria

18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se

Jimmie Nystorm
Skriven av Jimmie Nyström Verifierad symbol i blå

Med lång erfarenhet av både online- och fysiska casinon har Jimmie utvecklat en expertis som nu kommer till nytta för både nya och erfarna spelare av online casino. Tillsammans med en grupp casinointresserade experter jämför han casinobonusar och spel för att hjälpa dig hitta de bästa alternativen. Jimmie har tidigare arbetat med att ta fram online casino-kampanjer och delar nu med sig av sina kunskaper genom nya inlägg om branschen, casinorecensioner, bettingsidor och heta speltips.

Noomi är en casinorecensent och skribent med fokus på ansvarsfullt spelande.