Melodifestivalen Odds

Casinon»Bettingsidor och odds»Melodifestivalen Odds || Uppdaterad: 24/01/2024

De flesta personer är medvetna om att betting på fotboll och ishockey är väldigt populära tidsfördriv i Sverige. Vad som däremot inte är lika känt att det inte bara är sporter man kan satsa pengar på. Det går också att spela på många andra populära evenemang på svenska casinos som till exempel riksdagsvalet.

I denna guide har vi bekantat oss med ett annat lite udda bettingobjekt – Melodifestivalen eller Mello som många kallar det. Denna populära musiktävling kanske bara dyker upp en gång om året men då är bettingfantasterna i full fart med att satsa på sina favoritlåtar. I denna guide kommer du lära dig allt du behöver veta om odds på Melodifestivalen.

Bettingsidor med Melodifestivalen odds Vem vinner Melodifestivalen 2023? Favoriter enligt oddsen Schema och deltagare för årets Melodifestivalen Hur fungerar Melodifestivalen betting? Casino med bäst odds för Melodifestivalen Oddsbonusar för Melodifestivalen Fakta om Melodifestivalen Förväntningar för Melodifestivalen 2024 Sammanfattning om Mello odds Icon Arrow Left Icon Arrow Right
Odds och betting på Melodifestivalen

Årets musiktävling är här och det är dags att gå igenom Melodifestivalens odds 2024! Om du vill spela till absolut bäst odds ska du lägga ditt spel i så god tid som möjligt innan varje deltävling börjar. På den här sidan får du reda på vilka artister som är favoriter att vinna och vi guidar dig såklart också till hur du spelar.

Missa inte att ta en oddsbonus om det är första gången du spelar på Melodifestivalen. Du kan själv se och jämföra aktuella välkomsterbjudanden i vår topplista över spelbolag. Lycka till!

Fakta om Melodifestivalen 2024
🎤 Programledare:Carina Berg
⌚ Tid:20:00
📺 Kanaler:SVT1 och SVT Play
💰 Pris att rösta:9,90 kr
📅 Datum för final: 9 mars
🏆 Vinnare 2023:Loreen - Tattoo
🎲 Bettingobjekt:Vinnare, förlorare, topp 2-5, bidrag mot bidrag

Bettingsidor med Melodifestivalen odds

Alla bettingsidor som du ser listade på den här sidan erbjuder betting på Melodifestivalen. Om du vill spela behöver du bara hitta en lämplig sajt, registrera ett spelkonto och sätta in lite pengar på spelkontot.

Vill du snabba på processen lite kan för den delen välja ett casino utan konto där du kan spela med BankID. Då kommer du i gång på max 2 minuter och kan betta på dina favoritartister eller den du tror kommer vinna.

star-filled
4
Välj din välkomstbonus Support 24/7 Casino med Swish
100% upp till 1500 kr
+ 30 Free Spins
18+. Gäller nya spelare vid första insättningen. Gratisspelet är giltigt i 60 dagar. Min. 1,80 odds. Erbjudandet gäller fr.o.m. 05.12.23. Regler & villkor här. stodlinjen.se - spelpaus.se. Spela ansvarsfullt Regler & Villkor gäller
star-filled
4.4
2000+ spel Ger ut pengar till välgörenhet Varierat spelutbud
99 Free Spins
Utan omsättningskrav
18+ – Minsta insättning 100 kr – Omsättningskrav= x0 – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller
star-filled
4.6
Dagliga jackpottar Generös välkomstbonus Stort spelutbud
100% Bonus
+ 100 Free Spins
18+ – Min. insättning 100 kr – Maxbonus 500 kr - Omsättningskrav= 60x (insättningsbonus), 35x (free spins), inom 60 dagar - Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller
star-filled
4.7
Expressuttag Mobilcasino i världsklass 50 kr insättning med e-plånböcker
100 kr
Utan omsättningskrav
18+ – Min. insättning 100 kr – Omsättningskrav= 0x – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller
star-filled
4.2
Fokus på skandinavien Insättningsbonus och free spins Stort spelutbud
100% bonus
+ Free Spins
18+ – Min. insättning 100 kr – Omsättningskrav= x35 casino, 6x sport (1,80 min odds) – Bonusen är giltig i 60 dagar – Endast nya spelare, bara en gång per hushåll/IP – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.seSpelpaus.seRegler & Villkor gäller

Vem vinner Melodifestivalen 2023? Favoriter enligt oddsen

Vinnaren av Mello 2024 avgörs under finalen den 9:e mars kl. 20:00. Om du vill veta vilka artister som är favoriter att vinna har vi listat dessa i ordning här nere. Du kan också se aktuella odds hos våra rekommenderade spelbolag.

Artist/låtVinstchansBet365BetssonCoolbetUnibet
Marcus & Martinus – Unforgettable23%2.752.752.852.90
Danny Saucedo – Happy That You Found Me15%4.004.254.254.50
Dotter – It’s Not Easy To Write a Love Song8%8.007.507.507.50
Jay Smith – Back To My Roots5%12.0011.0012.0012.00
Smash Into Pieces – Heroes Are Calling5%16.0012.0014.0012.00
Fröken Snusk – Unga och fria4%17.0013.0015.0014.00
Medina - Que Sera4%26.0015.0014.0014.00
Jacqline – Effortless4%36.0012.0013.0012.00
Cazzi Opeia – Give My Heart A Break3%16.0025.0023.0028.00
Adam Woods – Supernatural3%29.0015.0026.0021.00
Liamoo – Dragon3%15.0025.0031.0024.00
Lisa Ajax – Awful Liar2%26.0025.0026.0028.00
Maria Sur – When I’m Gone2%21.0030.0031.0031.00
Kim Cesarion – Take My Breath Away2%15.0035.0041.0031.00
Clara Klingenström – Aldrig mer2%36.0030.0036.0036.00
Albin Tingwall – Done Getting Over You2%41.0035.0036.0041.00
Samir och Viktor – Hela världen väntar2%41.0040.0046.0046.00
Elisa Lindström – Forever Yours1%46.0055.0096.0081.00

Schema och deltagare för årets Melodifestivalen

Här kan du se hela schemat och de låtar som kommer tävla under Melodifestivalen 2024. Om du inte har möjlighet att närvara på plats kan du följa Mello på SVT Play. Till skillnad från tidigare år har man lagt till 2 låtar så det blir totalt 30 låtar i år.

De artister som placerar sig på 1:a och 2:a plats i deltävlingarna tar sig vidare till finalen. 3:e och 4:e platserna går till Finalkvalet medan övriga slås ut. I den slutgiltiga finalen tävlar 12 artister och av dessa är det bara en som vinner inträde till Eurovision.

Deltävling 1

Den första deltävlingen hålls i Malmö den 3:e februari kl. 20:00 – 21:30 på Malmö Arena. Om du vill betta på deltävling 1 kan du göra det på våra listade casinon.

  1. Adam Woods – Supernatural
  2. Samir och Viktor – Hela världen väntar
  3. Melina Borglowe – Min melodi
  4. Elisa Lindström – Forever Yours
  5. Lisa Ajax – Awful Liar
  6. Smash Into Pieces – Heroes Are Calling

Deltävling 2

Den andra deltävlingen i Mello 2024 tar plats den 10:e februari kl. 20:00 – 21:30 på Scandinavium i Göteborg. Om du vill spela så var ute i god tid innan spelstopp.

  1. Maria Sur – When I’m Gone
  2. Engmans Kapell – Norrland
  3. Dear Sara – The Silence After You
  4. C-Joe – Ahumma
  5. Liamoo – Dragon
  6. Fröken Snusk – Unga och fria

Deltävling 3

Deltävling 3 av Mello hålls den 17:e februari mellan kl. 20:00 – 21:30 på Vida Arena i Växjö. Om du vill satsa på din favoritartist till bra odds kan du göra det på våra rekommenderade casinon.

  1. Jacqline – Effortless
  2. Clara Klingenström – Aldrig mer
  3. Kim Cesarion – Take My Breath Away
  4. Klaudy – För dig
  5. Gunilla Persson – I Won’t Shake (La La Gunilla)
  6. Cazzi Opeia – Give My Heart A Break

Deltävling 4

Den fjärde deltävlingen av Mello i år hålls den 24:e februari kl. 20:00 – 21:30 på Stiga Sports Arena i Eskilstuna. Om du vill spela på denna eller någon annan deltävling ska du kolla in våra rekommenderade spelsajter.

  1. Albin Tingwall – Done Getting Over You
  2. Lia Larsson – 30 km/h
  3. Dotter – It’s Not Easy to Write a Love Song
  4. Scarlet – Circus X
  5. Lasse Stefanz – En sång om sommaren
  6. Danny Saucedo – Happy That You Found Me

Deltävling 5

Den sista deltävlingen hålls den 2:a mars kl. 20:00 på Löfbergs Arena i Karlstad. Om du vill ta del av det roliga så sänds tävlingen live via SVT Play. Glöm inte att lägga ett spel på din favoritartist eller den du tror kommer vinna innan tävlingen börjar.

  1. Marcus och Martinus – Unforgettable
  2. Chelsea Muco – Controlla
  3. Jay Smith – Back To My Roots
  4. Elecktra – Banne maj
  5. Annika Wickihalder – Light
  6. Medina – Que Sera

Final

Mello avgörs under den två timmar långa finalen som hålls den 9:e mars kl. 20:00 – 22:00 på Friends Arena i Stockholm. Om du vill få bäst Mello odds ska du lägga ditt spel i så god tid som möjligt oddsen kan förändras under tävlingens gång.

Från de 5 deltävlingarna och finalkvalet som hålls den 2:a mars efter deltävling 5 kommer totalt 12 finalister tävla. 50% av röstningen görs av publiken och 50% av en internationell jury.

Hur fungerar Melodifestivalen betting?

Du bettar på den du tror kommer vinna, en typ av betting som kallas för ”vinnarspel”. Om du aldrig spelat förut så måste du först registrera dig hos ett spelbolag för att kunna delta. Tidigare var man tvungen att gå till ett lokalt spelombud såsom Pressbyrån för att satsa pengar på Melodifestivalen. Idag finns majoriteten av odds på Melodifestivalen online så det är väldigt enkelt att sätta in pengar och satsa på sin favoritdeltagare. Som tur är det väldigt enkelt och okomplicerat och du kan bara följa vår steg-guide för att börja. Gör såhär:

  1. Hitta ett spelbolag. Jämför bettingsidor och välj en från vår lista över spelbolag som tillhandahåller spel på Mello 2024 mot bra odds.
  2. Registrera ett spelkonto. Alternativt kan du spela på ett så kallat Pay’n Play casino som inte kräver att du registrerar dig.
  3. Välj din välkomstbonus. Många spelbolag ger en oddsbonus när du spelar första gången.
  4. Sätt in pengar. För att spela behöver du pengar på ditt spelkonto och du blir erbjuden att göra en insättning under registreringen.
  5. Gå till oddsavdelningen. På spelbolagets sajt hittas Melodifestivalen under denna avdelning. Välj den deltävling och artist du vill spela på och lägg ditt spel.

Alla bettingobjekt på Melodifestivalen bidrag

Utöver att satsa på vem som vinner finns även möjligheten att satsa på vem som kommer sist. Du kan även gissa på topp 2, vilket ökar vinstmöjligheten till skillnad från om du endast röstar på vem/vilka som kommer att vinna. Under årets tävling finns dessa typer av spelobjekt:

  • Bidraget som vinner (final)
  • Topp 2 (final och deltävlingarna)
  • Sista plats (final och deltävlingarna)
  • Direkt till final (deltävlingarna)
  • Till semifinal (deltävlingarna)
  • Bästa tre (final)

Notera att inte alla bettingsidor erbjuder samma bettingmöjligheter.

Casino med bäst odds för Melodifestivalen

Här har vi samlat de casinon som för tillfället erbjuder bäst odds för Mello 2024. Om du vill få ut det mesta av dina pengar ska du välja en av nedanstående sajter.

Unibet

Unibet är det just nu bästa spelbolaget vi hittat sett till de odds du får på vinnarspel för Melodifestivalen. Om du utöver konkurrenskraftiga odds vill få en fin välkomstbonus på en sajt som sedan 1997 varit en spelarfavorit i Sverige ska du välja Unibet.

star-filled
4
Bonus utan omsättningskrav Casino med Swish Varierat spelutbud
200 Free Spins
18+ – Min. insättning 200 kr – Omsättningskrav= 1x – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller

Bet365

Bet365 är ett etablerat spelbolag som erbjuder rättvisa odds för flertalet sporter inklusive Melodifestivalen. Bet365 har en svensk licens vilket gör att du alltid kan känna dig trygg och har en odds bonus i form av spelkrediter som du kan ta del av.

star-filled
4.1
Brett spelutbud Support 24/7 Flera betalningsmöjligheter
Störst inom betting
18+ – Min. insättning 50 kr – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller

Betsson Casino

Betsson är ett annat klokt val för den som är ute efter bra odds på Melodifestivalen och vill spela hos ett pålitligt svensk-licensierat spelbolag. Om du registrerar dig idag får du dessutom ta del av en generös välkomstbonus med både kontanter och free spins på menyn.

star-filled
4
Odds & Casino Över 1500 speltitlar Bonus till nya spelare
500 kr bonus
+ 100 Free Spins
18+ – Minsta insättning 100 kr – Omsättningskrav= x35 – Endast nya spelare, bara en gång per hushåll / IP – Spela ansvarsfullt – Stödlinjen.se (020-819100) – Spelpaus.seRegler & Villkor gäller

Oddsbonusar för Melodifestivalen

Flera svenska spelbolag erbjuder just nu oddsbonusar som du med fördel kan utnyttja när du ska spela på Mello. Om du vill se vilka erbjudanden som finns kan du scrolla upp till vår lista över bettingsidor. Vanligast är att casinot går in och matchar det belopp du sätter in till 100% så att du får din insättning dubblad. Här är några andra vanliga bonustyper:

  • Kontanter
  • Gratisspel
  • Riskfria spel

Fakta om Melodifestivalen

Melodifestivalen som också kallas Mello i folkmun är en musiktävling som hålls i Sverige varje år sedan 1959. Om du vill lära dig mer om tävlingens regler, historia och trivia är det den här sektionen du ska kolla in.

Regler

För Mello 2024 har formatet ändrats lite men reglerna är i stort detsamma som alltid. Om du inte är bekant med tävlingen sedan tidigare och vill veta hur det hela fungerar så ska vi nu gå igenom det. Tittare får rösta fram sina favoriter och i finalen avgörs vinnaren av dels publikröster och juryröster.

En skillnad från föregående år är att det i år är 30 låtbidrag i stället för de tidigare 28. Semifinalen har också tagits bort och ersatts av en femte förlängd deltävling där två extra finalister röstas fram. I alla deltävlingar uppträder 6 artister med sina låtbidrag varav de två bästa går vidare till finalen.

Tredje- och fjärdeplatserna i Mello går i stället vidare till finalkvalet som hålls innan den slutgiltiga finalen. Under finalen tävlar till sist 12 finalister och den som vinner får gå vidare med sin låt till den internationella musiktävlingen Eurovision Song Contest.

Historia

Melodifestivalen har en lång och rik historia som började med det första arrangemanget 1958. Om du vill veta mer om bakgrunden och tävlingens höjdpunkter historiskt sett så ska vi gå igenom det nu. Programmet började inte live-sändas förrän på 1980-talet och dessförinnan var det faktiskt förinspelat.

Mello som från början kallades “Säg det med musik: stora schlagertävlingen” skapades som en uttagningstävling för Sveriges första deltagande i Eurovision Song Contest. Den internationella schlagertävlingen som hade börjat hållas bara 2 år tidigare hade på den tiden bara ett fåtal deltagande länder.

En av de mest kända artisterna som deltagit är ABBA som 1973 gjorde sin debut i Mello med hit-låten ”Ring Ring”. De kom även tillbaka året därpå och kammade hem vinsten med sin andra succé-hit ”Waterloo”. 1984 deltog bröderna Herrey som tog sin låt ”Diggi loo diggi ley” vidare och vann hela Eurovision.

Sedan får vi inte glömma Carola Häggqvist som haft ett stort genomslag i både Mello och Eurovision Song Contest. Carolas bidrag ”Fångad av en stormvind” vann tävlingen 1991 samma år som man introducerade publikröstning.

Några år senare 1999 tog Charlotte Perelli hem vinsten med låten ”Tusen och en natt” då Eurovision för första gången lät deltagare uppträda på valfritt språk. Under Covid år 2020 ställdes Mello in och året därpå hölls tävlingen utan publik.

Rolig fakta

Under Melodifestivalens över 60 år långa historia har en hel del hänt. Om du vill läsa om några av höjdpunkterna så listar vi dem här.

  • Lotta Engbergs ”Boogaloo” hette från början ”Fyra bugg och en Coca Cola” men då det ansågs som smygreklam var hon tvungen att byta titel.
  • Lill Lindfors gjorde en oförglömlig entré där hon ”tappade” kjolen när hon uppträdde i tävlingen 1985.
  • 1978 glömde Björn Skifs bort texten och sjöng låtsas-svenska i den stora finalen till ungefär en halv miljard åskådare.
  • 1965 blev Ingvar Wixel hes i halsen efter att ha sjungit alla 6 bidrag till tävlingen. Han vann inte helt oväntat med låten ”Annorstädes vals”.
  • Carola som 16-åring sjungandes ”Främling” 1983 är en annan höjdpunkt som lever kvar i många schlagerälskares hjärtan. Carola har vunnit Mello 3 gånger.
  • Den yngsta deltagaren i Melodifestivalen var Rosanna Jönis som deltog som 15-åring år 2001. Hon sjöng låten ”Om du var här hos mig”.
  • ”Ska vi plocka körsbär i min trädgård” är en refräng som du som var med och lyssnade 1975 kanske fortfarande har på hjärnan.

Förväntningar för Melodifestivalen 2024

Årets Mello blir en riktigt härlig musik-fest med många fantastiska artister och bidrag. Om du vill vara med från starten så går det hela av stapeln den 3:e februari kl. 20:00. Roligt i år är såklart också att Sverige kommer hålla i Eurovision så det blir schlager för fulla muggar.

Det är en salig blandning av veteraner och nya TikTok-talanger som deltar i år och genrerna är väldigt blandade. Utöver schlagerpop blir det allt från hårdrock till afrobeat och EPA-dunk. Som ensam värdinna för kalaset står Carina Berg som vi går närmare in på lite längre ner.

Vem som har det starkaste låtbidraget återstår att se men Marcus och Martines ”Unforgettable” och Danny Saucedos ”Happy That You Found Me” står som två klara favoriter.

Carina Berg som värdinna

Carina Berg är värdinna för årets Melodifestivalen 2024. Om du inte redan visste det så är hon en rutinerad programledare som synts i tv-rutorna i över 20 år. 2008 var hon gift med dåvarande programledaren för Mello, Kristian Luuk men i övrigt har hon inte haft någon anknytning till musiktävlingen tidigare.

Carina är såklart glad och stolt över att ha blivit utsedd till värdinna för Mello den 12:e januari. På frågan hur det kändes svarade hon:

”Jag är överlycklig. Och det känns så skönt att det inte är en hemlis längre.”

När hon fick frågan om hur hon ska sätta sin egen prägel på årets Mello svarade hon att hon inte riktigt vet.

”Min målsättning är att alla ska ha det så himla härligt som möjligt! Vuxna såväl som barn ska tycka att det är så himla fantastiskt kul att hänga med på”.

Även om Carina Berg står som ensam värdinna kommer hon ha sällskap av ett antal gäster utmed tävlingens gång.

Eurovision i Sverige 2024

Eftersom Loreen tog hem segern i Eurovision med ”Tattoo” förra året kommer årets Eurovision Song Contest att hållas i Sverige. Om du även vill betta på den internationella schlagertävlingen kan du göra det hos samma spelbolag som tillhandahåller spel för Mello.

Eurovision hålls i Malmö Arena och det hela drar i gång den 7:e maj med en semifinal. Nästa semifinal är den 9:e maj och musikfesten avslutas med finalen den 11:e maj. Det blir tredje gången som Malmö står som gäststad för Eurovision (1992, 2013 och 2024).

För Sverige blir det den sjunde gången efter 1975, 1985, 1999, 2000, 2013 och 2016. Totalt kommer 30 länder att närvara i årets upplaga av Eurovision.

Nya deltagare på musikscenen

Mer än hälften av bidragen i år är från nya deltagare. Om du undrar vilka nya artister och låtbidrag det handlar om har vi listat de 16 debutanterna här:

  1. Melina Borglowe med ”Min melodi”
  2. Engmans Kapell med ”Norrland”
  3. Dear Sara med ”The Silence After You”
  4. C-Joe med Ahumma
  5. Fröken Snusk med ”Unga och fria”
  6. Jacqline med ”Effortless”
  7. Kim Cesarion med ”Take My Breath Away”
  8. Klaudy med ”För dig”
  9. Gunilla Persson med ”I Won’t Shake (La La Gunilla)”
  10. Albin Tingwall med ”Done Getting Over You”
  11. Lia Larsson med ”30 km/h”
  12. Scarlet med ”Circus X”
  13. Chelsea Muco med ”Controlla”
  14. Jay Smith med ”Back to My Roots”
  15. Elecktra med ”Banne maj”
  16. Annika Wickihalder med ”Light”

Sammanfattning om Mello odds

Melodifestivalen är en folkkär musiktävling och ett roligt folknöje för musikälskare. Om du dessutom gillar betting kan du kombinera två nöjen i ett och spela på vem du tror kommer vinna deltävlingarna eller vem som tar sig till ”den stora finalen”.

Med många nya debutanter och en härlig mix av musikgenrer i år blir det en spännande upplaga. Bland de 30 deltagande artisterna finns några favoriter som har lite bättre odds att vinna. Den största favoriten just nu är Marcus & Martines med låten ”Unforgettable” som har 23% vinstchans mot bra odds på Unibet och Coolbet.

Danny Saucedo är en annan veteran som varit med tidigare och bevisat sin talang. Dotter är en skräll som för den delen inte är helt osannolik på ca 8% vinstchans.

Det casino vi hittat som ger bäst odds just nu är Unibet men vi uppdaterar självklart denna sida om det skulle ändras utmed tävlingens gång. Du kan också hitta konkurrenskraftiga odds på Bet365 och Coolbet som båda erbjuder generösa välkomstbonusar när du registrerar dig genom Casinon.com.

Efter Mello är det dags för Eurovision i maj så musikfirandet och bettingen fortsätter inpå sommarhalvåret. Vi följer spänt båda tävlingarna och uppdaterar vår sajt med de bästa oddsen så ni läsare kan njuta av härlig musik och förhoppningsvis vinna en slant. Kom ihåg att spela ansvarsfullt och lycka till!

18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se

Profilbild för Eddie Palmén
Skriven av Eddie Palmén Verifierad symbol i blå

Eddie har varit intresserad av spel så länge han kan minnas och började rapportera från casinobranschen 2014 då han även började frilansa som skribent. Han besitter en stor kunskap rörande allt från olika spelbolag och nätcasinon till spelformer och mjukvara. Genom åren har han rapporterat om det mesta inom branschen och utformat åtskilliga guider, nyhetsartiklar och recensioner.

Noomi är en casinorecensent och skribent med fokus på ansvarsfullt spelande.