Eurovision semifinal 1 2023 deltagare med bäst odds

Se vilka länder som kommer att tävla i Eurovision 2023 Semifinal 1 och i vilken ordning. Oddsen för varje bidrag har avslöjats, så att du kan avgöra vilka länder som har störst chans att ta sig hela vägen till den stora finalen av Eurovision Song Contest.

Den 9 maj kan du göra dig redo för den första semifinalsändningen. Därefter, den 11 maj, förbereder du dig för den andra semifinalen. Slutligen får du inte missa den spännande finalsändningen som sänds den 13 maj.

Ny inom betting på nätet? Läs mer om Eurovision odds och hur det fungerar i Sverige.Snabbfakta om Semifinal 1:

Startfält Semifinal 1 Eurovision 2023

  1. Norge  - Alessandra, “Queen of Kings”

  2. Malta - The Busker, “Dance (Our Own Party)”

  3. Serbien - Luke Black, “Samo Mi Se Spava”

  4. Lettland - Sudden Lights, “Aijā”

  5. Portugal - Mimicat - “Ai Coração”

  6. Irland - Wild Youth, “We Are One”

  7. Kroatien - Let 3, “Mama ŠČ!”

  8. Schweiz – Remo Forrer, “Watergun”

  9. Israel - Noa Kirel, “Unicorn”

  10. Moldavien - Pasha Parfeni, “Soarele şi Luna”

  11. Sverige - Loreen, “Tattoo”

  12. Azerbajdzjan - TuralTuranX, “Tell Me More”

  13. Tjeckien - Vesna, “My Sister’s Crown”

  14. Nederländerna - Mia Nicolai & Dion Cooper, “Burning Daylight”

  15. Finland - Käärijä, “Cha Cha Cha”

Eurovision Semifinal 1 odds – Vinnare

LandOddsOdds på Bwin
Finland1.361.40
Sverige3.003.00
Norge18.0015.00
Israel18.0013.00
Tjeckien26.0017.00
Moldavien51.0034.00
Serbien81.00101.00
Schweiz101.00101.00
Kroatien126.0067.00
Portugal151.00101.00
Nederländerna176.0067.00
Lettland201.00301.00
Malta201.00301.00
Irland251.00301.00
Azerbajdzjan251.00101.00

Eurovision Semifinal 1 odds – Bästa 10

LandOdds
FinlandSaknas
SverigeSaknas
Norge1.01
Israel1.01
Tjeckien1.06
Moldavien1.06
Serbien1.20
Schweiz1.30
Kroatien1.44
Portugal1.45
Nederländerna1.72
Malta3.00
Lettland4.50
Irland5.50
Azerbajdzjan6.00

Varför saknas odds för Sverige och Finland?

Bettingsidor har valt att inte inkludera Sverige och Finland för den första semifinalens odds eftersom att de anses som självklara vinnare under delmomentet. Om de skulle göra det, kommer de gå i förlust på alla insatser. En spelare kan exempelvis satsa ett enormt belopp och till 100% få en mindre procentuell vinst på sin insats.

Om du önskar att satsa på Sverige och Finland under den första semifinalen måste du spela på Bwin - de erbjuder oddsmöjligheten för “Topp 10”.

Bettingsidor med Semifinal 1 odds

Information Hur vi betygsätter
Information Spelberoende
Information Annonsinformation
1
2
  • Generös välkomstbonus
  • Brett spelutbud
  • Krångelfri registrering
3
4
  • Välj mellan flera bonuserbjudanden
  • Casino med Swish
  • Varierat spelutbud
5
  • Expressuttag
  • Mobilcasino i världsklass
  • 50 kr insättning med E-plånböcker
6
  • 2 000+ spel
  • Ger ut pengar till välgörenhet
  • Varierat spelutbud
7

Favoriterna att gå vidare till finalen

Att de nordiska länderna går vidare är redan skrivet i sten. Semifinal 1 erbjuder favoriter som även har oddsen att vinna hela tävlingen i år - Sverige och Finland. Vi tror även starkt att Norge, Israel och Tjeckien kommer att klara sig denna rond utan några större problem.

Det är totalt 10 bidrag som kommer att gå vidare till finalen av Eurovision. Det är med andra upp till dig att gissa vilka andra bidrag som kommer att fånga tittarnas hjärta. Om du lyckas pricka rätt på ett bidrag som inte har bäst odds (det vill säga lägst siffra), kommer du tjäna som mest.

Se alla bidrag för semifinal 1

<span data-mce-type=”bookmark” class=”mce_SELRES_start”>&#65279;</span>

Video från Eurovision Song Conest med alla bidrag för semifinal 1 (2023)

18+ | Spela ansvarsfullt | Stödlinjen.se

Casinoexpert
8 år erfarenhet
Porträtt på Noomi Eriksson, skribent hos Casinon
Hon/ Henne

Specialist på rättvist spel

418 artiklar

Noomi har över 8 år av erfarenhet inom den svenska spelindustrin. Hon har en passion för att använda sin expertis för att hjälpa spelare att hitta rätt i casinovärlden, speciellt när det kommer till rättvisa villkor. På Casinon.com uppdaterar hon regelbundet topplistor, recensioner, bonusar och annan viktig information för att göra spelupplevelsen så bra som möjligt för spelare.

Expert på:
Svenska spellagen Regler & Villkor Ansvarsfullt spelande

Nationalitet

Sweden

Bor i

Malta

Universitet

Umeå universitet

Examen

Kandidatexamen i statistik

Faktakontrollerad av Jimmie Nyström

Uppdaterad 15/10/26